Seuraava webinaari
"
Pääkäyttäjäkoulutus (osa 4/5): Henkilöstön digiturvakoulutuksen ja -ohjeistuksen automatisointi
"
alkaa
00
pv
00
h
00
min
päästä  
Tiedonhallintalaki

Kuvaus asiakirjajulkisuuden toteuttamiseksi

Teema-alueen vaatimukset

Teeman tehtävien osa-alueet

No items found.
Tiedonhallintalaki6 luku: Asianhallinta ja palvelujen tiedonhallinta6 lukuAsianhallinta ja palvelujen tiedonhallinta

Kuvaus asiakirjajulkisuuden toteuttamiseksi

Vaatimuskategoriaan liittyvät vaatimukset

No items found.

Esimerkkejä vaatimuksiin liittyvistä tehtävistä

Klikkaa itsesi yksittäisen vaatimuksen näkymään nähdäksesi kaikki kohtaan liittyvät sisällöt.

No items found.
Tiedonhallintalaki6 luku: Asianhallinta ja palvelujen tiedonhallinta6 lukuAsianhallinta ja palvelujen tiedonhallintaKuvaus asiakirjajulkisuuden toteuttamiseksi

Kuvaus asiakirjajulkisuuden toteuttamiseksi

Tämän vaatimuksen toteuttamiseen liittyvät tehtävät

Alla näet tehtäviä, joiden avulla Digiturvamallissa tämän vaatimuksen toteutusta vastuutetaan ja jalkautetaan. Klikkaa itsesi tehtävän sivulle lukeaksesi toteutuksesta tarkemmin.

Asiakirjajulkisuuskuvaus-raportin julkaisu ja ylläpito

Dokumentoi

Ohjeista

Luo menettely

Vastuuta toteutus

Tiedonhallintayksikön on ylläpidettävä kuvausta sen hallinnoimista tietovarannoista ja asiarekisteristä ja julkaistava kuvaus yleisessä tietoverkossa, siltä osin kun tiedot eivät ole salassapidettäviä.

Asiakirjakuvauksen avulla autetaan kansalaista kohdistamaan tietopyyntönsä ja kuvataan kansalaisille, missä laajuudessa viranomainen käsittelee tietoja tuottaessaan palveluja tai käsitellessään asioita.

Kuvauksen on sisällettävä tiedot:

  • organisaation tietovarannoista ja liittyvistä tietojärjestelmistä
  • tietovarannosta vastaavasta viranomaisesta
  • tietovarantojen sisältämistä tietoaineistoista tietoryhmittäin
  • hakutekijöistä, joilla asiakirjoja on mahdollista hakea järjestelmistä
  • tietoaineistojen saatavuudesta avoimesti teknisen rajapinnan avulla

Digiturvamallin avulla asiakirjajulkisuuskuvaus voidaan muodostaa automaattisesti ja julkaista joko organisaation omilla verkkosivuilla tai vaihtoehtoisesti myös Tiedonhallintamalli.fi-sivustolla, kun kuvaukseen liittyvä dokumentaatio on muodostettu Digiturvamallissa.

Asiakirjojen julkisuutta tukeva tiedonhallintasuunnittelu

Dokumentoi

Ohjeista

Luo menettely

Vastuuta toteutus

Viranomaisen on suunniteltava tietojärjestelmät, tietovarantojen tietorakenteet ja niihin liittyvä tietojenkäsittely siten, että asiakirjojen julkisuus voidaan vaivatta toteuttaa.

Oletko valmis aloittamaan?

Aloita kokeilu tai varaa demo.