1. Providers of general-purpose AI models shall:
2. The obligations set out in paragraph 1, points (a) and (b), shall not apply to providers of AI models that are released under a free and open-source licence that allows for the access, usage, modification, and distribution of the model, and whose parameters, including the weights, the information on the model architecture, and the information on model usage, are made publicly available. This exception shall not apply to general-purpose AI models with systemic risks.






Tekoälymallia varten olisi laadittava ja ylläpidettävä teknistä dokumentaatiota. Dokumentaation olisi katettava vähintään seuraavat asiat:
Dokumentaatioiden olisi oltava versiohallittuja, niitä olisi tarkistettava säännöllisesti ja ne olisi säilytettävä sellaisessa muodossa, että ne voidaan pyynnöstä toimittaa ilman aiheetonta viivytystä asianomaisille viranomaisille.






GPAI-mallien tarjoajien olisi laadittava, ylläpidettävä ja asetettava saataville dokumentaatiot, joiden avulla tekoälyjärjestelmien tarjoajat voivat:
Dokumentaation tulisi kattaa vähintään seuraavat asiat
Julkistaminen olisi jäsenneltävä siten, että suojataan teollis- ja tekijänoikeudet, luottamukselliset liiketoimintatiedot ja liikesalaisuudet EU:n ja kansallisen lainsäädännön mukaisesti. Lisäksi olisi määriteltävä ja dokumentoitava pääsynvalvonta, lisenssiehdot ja luottamuksellisuusmekanismit.






GPAI-mallien tarjoajien olisi dokumentoitava ilmaisten ja avoimen lähdekoodin lisenssien käyttö tekoälymallien kehittämisessä, muokkaamisessa ja jakelussa.
Dokumentoinnin tulisi kattaa vähintään seuraavat asiat






Organisaation on laadittava ja pantava täytäntöön toimintatapa, jolla varmistetaan tekijänoikeuslainsäädännön noudattaminen koulutettaessa yleiskäyttöisiä tekoälymalleja. Politiikkaan on sisällyttävä prosessi, jolla tunnistetaan ja kunnioitetaan oikeudenhaltijoiden tekstin ja tiedon louhintaa koskevia oikeuksien varauksia.






Organisaation olisi laadittava ja julkaistava yhteenveto sisällöstä, jota se käyttää yleiskäyttöisten tekoälymallien kouluttamiseen. Yhteenvedossa olisi annettava yksityiskohtainen yleiskatsaus tietolähteistä ja koulutustietoaineiston koostumuksesta tekoälyviraston tarjoaman mallin mukaisesti.
Digiturvamallissa kaikki vaatimuskehikkojen vaatimukset kohdistetaan universaaleihin tietoturvatehtäviin, jotta voitte muodostaa yksittäisen suunnitelman, joka täyttää ison kasan vaatimuksia.
.png)