Member States shall ensure that critical entities take appropriate and proportionate technical, security and organisational measures to ensure their resilience, based on the relevant information provided by Member States on the Member State risk assessment and on the outcomes of the critical entity risk assessment, including measures necessary to ensure adequate physical protection of their premises and critical infrastructure, duly considering, for example, fencing, barriers, perimeter monitoring tools and routines, detection equipment and access controls.






Organisaation turva-alueille ei pääse huomaamatta, vaan tilat on suojattu asianmukaisella kulunvalvonnalla. Vain luvan saaneet henkilöt pääsevät turva-alueille.






Organisaation olisi toteutettava fyysisiä turvatoimia, joiden tarkoituksena on viivyttää ja estää luvaton fyysinen tunkeutuminen sen tiloihin. Näihin kuuluvat vankka rakennusrakenne, turvalliset ovet, ikkunat, lukot ja muut fyysiset esteet. Sähköisiä valvontajärjestelmiä olisi käytettävä fyysisen tunkeutumisen, sabotaasin, murtojen tai varkauksien havaitsemiseksi.
Fyysiset turvatoimet on tarkastettava ja testattava säännöllisesti sen varmistamiseksi, että ne on toteutettu, että ne ovat ehjiä ja että ne toimivat tarkoitetulla tavalla.






Pääsyä kriittisiä järjestelmiä sisältäviin rakennuksiin tulee valvoa jatkuvasti luvattoman pääsyn tai epäilyttävän toiminnan havaitsemiseksi. Valvontakäytännöissä tulisi huomioida seuraavat asiat:
Valvontajärjestelmiin liittyvien tietojen tulee olla luottamuksellisia, koska tietojen paljastaminen voi helpottaa havaitsemattomia murtoja. Valvontajärjestelmät itsessään tulee myös suojata asiallisesti, jottei tallenteisiin tai järjestelmän tilaan pääse vaikuttamaan luvatta.






Organisaation on sallittava ainoastaan ennalta hyväksytyn henkilöstön pääsy turva-alueille.
Kaikkien sisään- ja ulosmenopisteiden on oltava oletuksellisesti estettyjä, dokumentoituja sekä valvottuja pääsynhallintajärjestelmien toimesta.
Kaikesta kulusta turva-alueille on kerryttävä lokia ja organisaation on määriteltävä, kuinka pitkään lokeja säilytetään.






Turvallisuushenkilöstö käyttää kameravalvontaa luvattoman pääsyn, sabotaasin tai muiten hälytysten todentamiseksi organisaation toimitiloissa.
Digiturvamallissa kaikki vaatimuskehikkojen vaatimukset kohdistetaan universaaleihin tietoturvatehtäviin, jotta voitte muodostaa yksittäisen suunnitelman, joka täyttää ison kasan vaatimuksia.
.png)