Digitaalisia elementtejä sisältävien tuotteiden on suojattava tallennettujen, siirrettyjen tai muulla tavoin käsiteltyjen henkilökohtaisten tai muiden tietojen, komentojen, ohjelmien ja konfiguraatioiden eheys kaikelta käyttäjän luvattomalta manipuloinnilta tai muokkaukselta ja raportoitava korruptoitumisesta.
Järjestelmät ja sovellukset on suunniteltava siten, että tietojen eheys on suojattu tietojen häviämiseltä, muuttamiselta tai väärinkäytöltä. Tietojen eheys suojataan tarkistamalla tiedot itse luvattomien muutosten varalta. Tiedot on suojattava tallennuksen, siirron ja käsittelyn aikana. Eheys voidaan varmistaa esimerkiksi tarkistussumma-algoritmeilla, digitaalisilla allekirjoituksilla tai viestin todennuskoodeilla.
Digiturvamallissa kaikki vaatimuskehikkojen vaatimukset kohdistetaan universaaleihin tietoturvatehtäviin, jotta voitte muodostaa yksittäisen suunnitelman, joka täyttää ison kasan vaatimuksia.