14. Valmistajien on varmistettava, että käytössä on menettelyt, joilla varmistetaan, että digitaalisia elementtejä sisältävät tuotteet, jotka ovat osa tuotantosarjaa, pysyvät tämän asetuksen mukaisina. Valmistajien on otettava asianmukaisesti huomioon muutokset digitaalisia elementtejä sisältävän tuotteen kehitys- ja tuotantoprosessissa tai suunnittelussa tai ominaisuuksissa sekä muutokset 27 artiklassa tarkoitettuihin yhdenmukaistettuihin standardeihin, eurooppalaisiin kyberturvallisuuden sertifiointijärjestelmiin tai yhteisiin eritelmiin, joiden perusteella digitaalisia elementtejä sisältävän tuotteen vaatimustenmukaisuus ilmoitetaan tai joiden perusteella sen vaatimustenmukaisuus tarkastetaan.
Valmistajalla on menettelyt, joilla tunnistetaan, dokumentoidaan ja analysoidaan kaikkien kehitys- ja tuotantoprosessiin, digitaalisia elementtejä sisältävän tuotteen suunnitteluun tai ominaisuuksiin tehtyjen muutosten ja niihin liittyvien yhdenmukaistettuihin standardeihin, eurooppalaisiin kyberturvallisuuden sertifiointijärjestelmiin tai 27 artiklassa tarkoitettuihin yhteisiin eritelmiin tehtyjen muutosten vaikutukset.
Digiturvamallissa kaikki vaatimuskehikkojen vaatimukset kohdistetaan universaaleihin tietoturvatehtäviin, jotta voitte muodostaa yksittäisen suunnitelman, joka täyttää ison kasan vaatimuksia.