Wesentliche und wichtige Einrichtungen haben der Cybersicherheitsbehörde geplante Prüfungen durch unabhängige Stellen spätestens einen Monat im Voraus nach den Vorgaben der Cybersicherheitsbehörde durch Übermittlung eines Prüfplans, aus dem die Einzelheiten der beabsichtigten Prüfung hervorgehen, bekannt zu geben.






Organisaation on ilmoitettava tietoturvaviranomaiselle kaikista suunnitelluista tietoturvatarkastuksista asetuksen 2 ja 3 kohdan mukaisesti. Ilmoitus on tehtävä vähintään kuukautta ennen tarkastusta, ja siihen on liitettävä Tietoturvaviranomaisen määrittelemän muodon ja sisältövaatimusten mukainen tarkastussuunnitelma.Tämän tehtävän tarkoituksena on varmistaa avoimuus ja antaa viranomaiselle mahdollisuus valvoa tulevia tarkastuksia sääntelyn odotusten mukaisesti.
Digiturvamallissa kaikki vaatimuskehikkojen vaatimukset kohdistetaan universaaleihin tietoturvatehtäviin, jotta voitte muodostaa yksittäisen suunnitelman, joka täyttää ison kasan vaatimuksia.
.png)