En verksamhetsutövare ska göra en särskild säkerhetsskyddsbedömning och lämplighetsprövning enligt 14 § och samråda enligt 15 §, om verksamhetsutövaren avser att överlåta
Organisaation olisi laadittava ja dokumentoitava virallinen prosessi turvallisuusarviointien suorittamiseksi ennen kuin se aloittaa minkä tahansa menettelyn sellaisen ulkoisen toimijan (esim. toimittajan tai kumppanin) kanssa, joka voi päästä käsiksi turvallisuusluokiteltuihin tietoihin tai osallistua turvallisuusluokituksen kannalta arkaluonteisiin toimiin.
Tähän prosessiin on sisällyttävä
Jos soveltuvuusarvioinnissa päädytään siihen, että menettely ei ole turvallisuuden kannalta asianmukainen, menettelyä ei saa aloittaa.
Digiturvamallissa kaikki vaatimuskehikkojen vaatimukset kohdistetaan universaaleihin tietoturvatehtäviin, jotta voitte muodostaa yksittäisen suunnitelman, joka täyttää ison kasan vaatimuksia.