Digiturvamallin tiedot varmuuskopioidaan kahdella eri tavalla. Varmuuskopiot säilytetään samalla alueella (EU) tietokannan kanssa, mutta fyysisesti erillisissä sijainneissa.
Tietokanta ja sekä kaikki sen sisältöön tehtävät muutokset replikoidaan jatkuvasti ja automaattisesti viimeisen neljän (4) päivän ajalta. Tämän avulla tietokanta voidaan tarvittaessa kloonata ja palauttaa mihin tahansa ajanhetkeen tältä aikaväliltä.
Tietokannasta otetaan automaattisesti päivittäin varmuuskopio, jotta tietoja voidaan tarvittaessa palauttaa takaisin aiempaan ajanhetkeen tai poimia takaisin valikoivasti aiemmasta varmuuskopiosta. Jälkimmäinen tilanne voi olla tarpeellista esimerkiksi, mikäli käyttäjä on vahingossa poistanut tietoja, eikä huomaa tätä välittömästi.
Saat viikottain sähköpostiisi tärkeimmät digiturvauutiset, uudet Akatemia-sisällöt sekä tulevan viikon ilmaiset webinaarit.
Aloita ilmaiseksi tutussa Microsoft Teams -ympäristössä.
Jos sinulla on kysymyksiä, varaa palaveri sinulle sopivaan ajankohtaan.
Tiimimme seuraa jatkuvasti kymmeniä uutislähteitä maailmalta ja toimittaa tärkeimmät digiturvauutiset sähköpostiisi viikottain.